EST ENG RUS FIN

Tutvustus

Infrapunasaunad kosmetoloogias

Infrapunasaunu kasutatakse laialdaselt kosmetoloogias. Nahaveresoonkonna aktiveerimine infrapunaga aitab kaasa nahapooride avanemisele ja puhastumisele. Eemalduvad surnud rakud, nahk muutub siledaks, pinguldatuks ja elastseks. Tugeva higistamise tõttu avanevad ka need poorid, mis pole aastaid seda teinud. Toimub nahapuhastus, mida tavaliselt tehakse kosmeetiliste protseduuridena. Kaovad paljud nahahaigused nagu akne, vistrikud, nõgeslööve, kõõm. Jume paraneb, kortsud silenevad ja nahk näeb noorem välja.
-väheneb nahalt eralduv halb lõhn
-paranevad ekseemid ja kontrollimata andmetel psoriaas
-sobib kasutamiseks koos igasuguse tselluliidiraviga
-lihaste otsese soojenemise tõttu infrasaunas ei pea massaažil kasutama soojendavaid kreeme
Infrapunakiirgus aktiveerib naha verevarustust, mis on peamine eeldus kauni, noore ja õrna naha säilitamiseks. Tänu surnud rakkude eemaldamisele ja nahapooride puhastumisele saab nahk elujõu ja läike. Kaob naha karedus, paraneb elastsus, nahk muutub siledaks ja õrnaks. Tselluliit on želeetaoline ollus, mis koosneb veest, rasvast ja paljudest kahjulikest ainetest. Infrapunakiirgus aitab taastada naha endise seisundi ja eemaldab jääkained organismist higistamise teel.

Infrapunasaunad sportlastele

Spordimeditsiinis kasutatakse infrapunasaunu krampide kõrvaldamiseks, verevarustuse parandamiseks, regeneratsiooniks ja rehabilitatsiooniks; verevarustuse häirete korral, hingamisteede haiguste, bronhiaalastma, kroonilise bronhiidi, külmetuste, allergiliste haiguste, riniidi, sinusiidi ja muude põletike korral. Oma unikaalse toime tõttu organismile on infrapunasaunad asendamatud nii harrastus- kui tippsportlaste ettevalmistamisel:
1. Tänu infrapunakiirte otsesele sattumisele organismi ja perifeerse vereringe elavnemisele saavad lihased parema verevarustuse ja“soojenevad”, mis lubab alustada treeningut või võistlust ilma eelnevalt lihasenergiat kulutamata.
2. Seanss infrapunasaunas eemaldab lihastest lühikese ajaga suure hulga piimhapet, mis sinna treeningutel on kogutud. Kiiresti kaovad lihasväsimuse ja nn ületreenituse tunne.
3. Viib organismist aktiivselt ja ilma ravimiteta välja jääkaineid ja toksiinid
4. Aitab lühendada võistlusjärgset taastumisperioodi
5. Laseb vabaneda ravimitest asendades medikamentoosse ravi füsioteraapiaga
6. Leevendab tõhusalt traumajärgset valu, kõrvaldab lihaste krambid
7. Rohke hapniku juurdevool rakkudesse annab sama efekti nagu doping, kuid see on saavutatud loomulikul teel ja seega pole keelatud.
Infrapunakiirguse positiivne mõju ainevahetusele, vereringele ja immuunsüsteemile tõestab, et infrapunakabiini võib edukalt kasutada erinevate haiguste korral: reuma, kroonilised seljavalud, mis ei allu neuroloogilisele ravile, spastilised peavalud, Behterevi tõbi, isheemiatõbi, artroos, õlavarre pöörajalihase kõõluskätise sündroom, kukla rigiidsus, põlvetraumad, lihaste venitused. Kliiniliste uuringute suure arvu tõttu tuleb mainida tulemusi, mis saavutati kroonilise seljavalu patsientide uurimisel. Selliste valudega puutuvad kokku miljonid inimesed. Need, kes tarbivad palju valuvaigisteid, nendivad, et ravimite tarbimine vähenes tänu soojusteraapiale tunduvalt.

Vähi ennetamine

Seoses tööstuse arendamisega maailmas ohustavad meid üha enam igasugused mürgised jäätmed. Seepärast on vajalik luua organismile kaitse toksiinide ja raskemetallide eest. Organismist kahjulike ainete eemaldamise juures on õige toitumise kõrval infrapunasaunal tähtis roll. Erinevate vähiravide juures kasutatakse hüpertermilist ravi kui tõhusat ravivõimalust. Veel 200 aastat tagasi ütles Parmenides: „Andke mulle võimalus kutsuda esile kollapalavik ja ma ravin kõik haigused“.

Nahahaigused

Infrapunakiirgusest on abi erinevate nahahaiguste puhul:
-akne: poorid avanevad, liigne rasu eritub;
-nõgestõbi: seisund paraneb;
-põletushaavad: haavandite paranemine, valu vähendamine;
-haavad: paranemine kiireneb, armid vähenevad
–ebameeldivad keha lõhnad: seisundi paranemine tänu naha funktsioonide aktiveerumisele;
-psoriaas: suurepärased tulemused ravimisel
-ekseemid: seisundi paranemine
-päikese põletused: valude vähenemine ja raviv toime.
Tuntud Ameerika toitumisteadlane Peavo Airola nendib: „Tänu intensiivsele soojusele aktiveeruvad ainevahetusprotsessid, peatub patogeensete bakterite ja viiruste areng ning lisandub organite ja keha erinevate piirkondade aktiivsus. Organismi eneseravi ja vastupanuvõime aktiveeruvad. Krooniliste ja ägedate haiguste nagu külmetus, nakkushaigused, reumaatilised haigused ja hingamisteede haigused ravi kiireneb tänu organismi eneseravi tugevnemisele. Organism puhastub nii seest kui väljastpoolt, seetõttu nooreneb ka keha. Infrapunakiirgus stimuleerib rohket higieritust. Intensiivse higistamisega eraldub organismist suur osa sinna kogunenud kahjulikest ainetest. Tänu infrapunakiirguse erilisele mõjule higinäärmetele muutub higistamine ja toksiinide eritumine organismist intensiivsemaks“

Südame-veresoonkonna haigused

Hiina meedikud märgivad ära suurepäraseid tulemusi infarktijärgses ravis. Tuntud makrobiootiku Hermann’o Aihara sõnul saab infrapunase kiirguse edu ravis selgitada järgmiselt
1. kolesterooli ja rasva suure hulga tõttu veres tekivad negatiivsed tagajärjed  -tekib vere paksenemine, erütrotsüüdid kleepuvad. Hapnikuvaru väheneb, mille tõttu tekib kapillaaride blokeerimine. Hapnikupuudus stimuleerib niiskuse kogunemist rakkudesse, mis kutsub esile tursed; 
-vererakkude kleepumine põhjustab arterite blokeerimise. Sel põhjusel tõuseb vererõhk ja suureneb infarktioht. 
2. Infrapunakiirguse abil on võimalik parandada või isegi täielikult välja ravida selliseid haigusi nagu menopausiga kaasnevad vaevused, kõrgvererõhutõbi, reumatoidartriit, valud, haavandid, hemorroidid, tsüst, gastriit, hepatiit, astma, bronhiit jne.

Verevarustus

Artriit, närvipinge, närvipõletik, kiire väsimine, ishias, valutavad haavad, seljavalud, lihasvalud, reuma, menstruaalvalud, maohäired, veenilaiendid, veresoonkonna haigused, operatsioonijärgsed komplikatsioonid on haigused, mis võivad olla tingitud puudulikust verevarustusest ja mida on võimalik leevendada infrapunakiirgusega.

Toime lihaskonnale

Jaapani arstid teatavad oma saavutustest: tänu infrapunakiirgusele on saavutatud suurepärased tulemused, mis kiirendavad tervenemisprotsessi järgmiste raskete haiguste korral: artriit, reumatoidartriit, lihaste spasmid, krambid, lihaste venitus, luumurrud, posttraumaatiline stress, reuma ja bursiit. Doktor Masao Nakumara kliinikust “O&P Medical Clinic” (Jaapan) on saavutanud suurepärased tulemused kasutades infrapunakiirgust järgmiste haiguste profülaktikas: ishias, menopausi sümptomid, artriit, unetus, reuma, akne, seedehäired ja ostiit. Kaasaegses meditsiinis kasutatakse infrapunakiirgust järgmiste probleemide korral: venitused, organismi kogunev vedelik, liikumishäired, bursiit, veresoonte haigused, artriit ja lihasvalud (allikas: teaduslik entsüklopeedia „Mc Graw/Hill“).

Psühholoogiline mõju

Lisaks infrapunakiirguse teraapilisele mõjule tasub ära märkida selle psühholoogilist mõju. Infrapunasaunade kirjeldamises ei pöörata tavaliselt sellele erilist tähelepanu, kuid haiguste ennetamisel on sellel oluline osa. Vene ja soome sauna külastamine on mingil määral inimesele ja tema närvisüsteemile koormav. Kuumas keskkonnas ja suures niiskuses viibimine tekitab inimese organismis järsu ja tugeva närvisüsteemi erutuse. Organism on sunnitud mobiliseerima palju ressursse, et kompenseerida keskkonna mõju, mis omakorda viib vaimsete võimete langemiseni pärast traditsiooniliste saunade külastamist.
Vastupidiselt traditsioonilisele saunale on infrapunasaun õrn. Selle pehmel kliimal on positiivne psühholoogiline mõju inimesele. Infrapunasaun vähendab pinget, tekib puhanud tunde. Infrapunasauna külastamine annab meeldiva tunde, mis samas on raviva toimega.

Ravitoime

1. Infrapunakiirgus suurendab kudede elastsust. Antud tegur on oluline kõõluste ja lihaste venimisel. Lisaks on sügavsoojendust soovitav kasutada enne treeninguid ja spordiüritusi, et vähendada sporditraumade ohtu. Niisiis paraneb kudede elastsus.
2. Infrapunakiirgus parandab jäsemete liikuvust. 45°C soojenemisel suurenes sõrmede liikuvus 20% võrra. Analoogne on ka teiste probleemsete kõõluste ja kudede reaktsioon.
3. Infrapunakiirgus vähendab lihaspinget. Soojuse mõju all lihased lõdvestuvad ja pinge langeb; inimese seisund pareneb isegi siis, kui probleemi põhjus on seotud jäsemete haigestumise või neuroloogilise probleemiga.
4. Pinge langusega lihastes kahanevad ka isheemilised valud; soojus aitab võidelda circulus virtuosusega. Samas vähendab soojus valu nii närvirakkudes kui lähikudedes. Stomatoloogilistes uuringutes räägitakse sellest fenomenist kui valuvaigistist. Soojus soodustab endorfiinide tootmist.
5. Infrapunakiirgus stimuleerib vereringet. Organismi reaktsioon soojusele avaldub intensiivsemas vereringes. Keha teatud osade soojendamine mõjutab teiste kehaosade reflekse ja soodustab veresoonte laienemist.
6. Infrapunakiirgus soodustab põletikuliste protsesside paranemist. Viimasel ajal kasutatakse seda soojust raviprotsessi osana aina rohkem. Selle kasutusalad on järgmised: väiksed haavad, paranemisprotsessi stimuleerimine krooniliste haiguste korral ja teiste haiguste lai spekter (seljavalud, menstruatsioonivalud, neurootilised valud, isheemilised valud, operatsioonijärgsed põletikud, nägemishäired, kõhulahtisus, kopsupõletik, neurasteenia, puusaliigese põletik, külmetused).
7. Infrapunakiirgust on hakatud rakendama vähiravis. See uhiuus meetod on alles katsetusjärgus. Ameerika teadlased arvavad, et see meetod võib õige kasutamise korral olla vähiravis ja valude leevendamisel paljutõotav. Infrapunalainetega ravimine muutub praktikas järjest populaarsemaks. Jaapani arst Yamajaki tõstab oma raamatus “Infrarote Therapie” esile silmapaistvaid tulemusi: põletushaavade valud vähenevad, ravi kestus on lühem, õmbluste arv väheneb; kõrge vererõhk langeb ja see kõik toimub temperatuuril 40-50°C.
Lisaks on teada ka muid tulemusi, mis on saavutatud infrapunalainete kasutamisel:
-madal vererõhk: vererõhk tõuseb tänu selle regulaarsele stimuleerimisele;
-mäluhäired: kiire taastumine;
-aju verevarustuse häired: parem aju varustamine verega ja ajurakkude aktiveerimine;
-toksilised ja radioaktiivsed piirkonnad: negatiivse mõju neutraliseerimine;
-lihaskude: raviprotsessi toetamine, kiirem tervenemine;
-raskekujuline ja krooniline artriit: seisundi oluline paranemine ja valude vähenemine.

Organismi puhastamine

Paljud haigused, millega on ühiskond kokku puutunud, pärinevad ümbritsevast keskkonnast. Haigused, mis olid tundmatud 20 aastat tagasi, näiteks kroonilise väsimuse sündroom, on nüüd epideemilistes mõõtmetes ja jätkavad levimist iga aastaga. Lapsed on eriti vastuvõtlikud haigustele, mis on tingitud keskkonna muutustest.

Inimesed aina küsivad, miks nad tunnevad ennast väsinuna, miks pea käib ringi või miks nad peavad elama valuga. Miljonite inimeste halva enesetunde põhjuseks võib olla mürgiste ainete kontsentratsioon organismis. Peaaegu iga inimese organismist võib leida selliseid aineid nagu raskemetallid, pestitsiidid ja kütuste põlemisel tekkinud jääkained.

Hiljuti teostatud uuringud on näidanud, et organismi soojenemine infrapunasaunades stimuleerib rakke ja paneb neid organismist higi ja uriini kaudu eritama igasuguseid mürgiseid aineid, kaasa arvatud plaatina ja elavhõbe. Niisiis võivad infrapunasaunad koos dieediga olla üheks võimaluseks organismi sügavpuhastumisel.

Organismi puhastamine toksiinidest on oluline erinevate haiguste ja tervisehäirete ennetamisel. Lisaks tervislikule toitumisele, paastule ja dieetidele pakub infrapunakiirgus kontrollitud võimaluste laia spektrit, mis on tavameditsiini raamidest väljas. Regulaarsed seansid infrapunakabiinis on ravivad, samas on seda lihtne kasutada ega nõua suuri rahalisi kulutusi. Suurimaks toksiliseks ohuks on rasvad ja kolesterool, mis satuvad organismi toiduga. Infrapunasauna seansi käigus erituvad higiga vesi, rasvad, kolesterool ja raskemetallid. Infrapuna- ja tavasaunas viibivate inimeste higi võrdlemisel saadi järgmised tulemused:

Tavaline saun: vesi 95-97%, muud ained - 5-10 % 
Infrapunasaun: vesi 80-85%, muud ained - 15-20 % 

Infrapunasaunas eritunud higi uurimisel tulid esile järgmised ained: plaatina 84 mg, kaadmium 6,2 mg, nikkel 1,2 mg, vask 0,11 mg, naatrium 0,84 mg (Green hospital 1983) Erituva higi ja mürkainete eritamisvõime võrdlemisel infrapunasaunas selgus, et infrapunakiirguse seansi ajal eritub kaks korda rohkem higi ja kolm korda rohkem muid aineid. See omakorda tähendab, et infrapunasaunas on mürkainete eritumine kuus korda suurem kui tavasaunas. Dieediarstide arvates kogunevad toksilised ained, mida organism ei ole võimeline eritama, rasvkoesse. Dr Ishikawa (Jaapan) väidab, et rasvakihi lahustamiseks on vaja temperatuuri mitte alla 45 °C. Infrapunakiirguse mõju annab võimaluse saavutada see temperatuuri rasvkoes ilma vereringet üle koormamata, mille tõttu on erituvate toksiliste ainete kontsentratsioon tunduvalt suurem võrreldes tavasaunaga.

Regulaarsed seansid infrapunasaunas on optimaalne viis kahjulike ainete organismist väljutamiseks. selle all ei mõelda ainult aineid, mis satuvad organismi toiduga vaid ka alkoholi ja nikotiini. Infrapunasauna kasutamine koos ravimitega (mis väljutavad kahjulikke aineid organismist alkoholi ja nikotiini tarbimisel) annab võimaluse koostada organismi puhastusprogramm, mis ei nõua suuri kulutusi ja mõjutab vähe inimese tavarütmi.

Saunade eelised

– väike energiakulu
– naturaalne inimsõbralik disain
– kerge kasutada
– kerge transportida
– efektiivne
– kerge paigaldada
– luksuslik välimus

Saunade positiivsed omadused tervisele

- leevendab kroonilist väsimust
– leevendab lihasevalu
– elavdab närvisüsteemi
– tõstab potentsi
– tõstab kasvuhormoonide taset
– muudab reipaks
– vanuselisi piiranguid ei ole
– stimuleerib vereringet
– puhastab nahka sügavuti
– tõstab organismi immuunsust
– aeglustab vananemisprotsessi
– passiivse treeningu toime
– vabastab mürkainetest
– aitab kergete külmetuste puhul
– tõhus tselluliidi eemaldaja, põletab 30 minutilise seansiga 600-2400 kcal

Paigaldamine ja lisavõimalused

Infrapunasauna võib paigaldada igasse majja, isegi tüüpkorterisse. Ostja saab paneelide komplekti, mis ühendatakse omavahel spetsiaalsete klambrite abil. Kui omanik tahab paigaldada sauna teise kohta, näiteks korterist suvilasse, võetakse paneelid lihtsalt lahti, viiakse uude kohta ja pannakse uuesti kokku. Kui korteriomanik otsustab ehitada endale tavalise elektrikerisega sauna, puutub ta kokku ventilatsiooni, kanalisatsiooni ja niiskustõkke probleemiga. Infrapunasauna puhul selliseid probleeme ei teki, sest see saun ei mõjuta peaaegu üldse hoone mikrokliimat ja selle võib paigaldada kasvõi magamistuppa. Infrapunasaunas võib näiteks lugeda või kasutada elektroonikat (raadio, CD, DVD jm.), mis on tavalises niiskes ja kuumas leiliruumis võimatu.

Miks infrapunasaun?

Tavalisest saunast erineb infrapunasaun selle poolest, et suhteliselt madala õhutemperatuuri juures on higistamine intensiivne, sest kudede soojenemine toimub sügavuti, kusjuures keharakkude temperatuur tõuseb optimaalselt 38,5 C. Soojenemine saavutatakse küttekehaga, millest kiirgav soojus on tavalisest kaminasoojusest madalama sagedusega, kuid pikema lainepikkusega. Tegemist on täiesti süütu soojuskiirgusega, kuna radioaktiivne kiirgusfoon puudub. Oluliseks erinevuseks tavasaunaga võrreldes ongi see, et inimest ei soojenda õhk vaid infrapunakiirgus otseselt. Soojus tungib kudedesse umbes 4 cm sügavusele, mille toimel vabanevad kudedest mitmesugused mürgised ühendid, näiteks toksiinid, nikotiin, alkohol, kolesterool ja raskemetallid (plii, tsink, nikkel, elavhõbe, alumiinium, tina). Infrasaunades kasutavad küttekehad 20% oma energiast õhu soojendamiseks, ülejäänud 80% kulub soojuse sügavatesse nahakihtidesse viimiseks ja hoidmiseks. Infrapunasaunas higistab inimene kolm korda rohkem kui tavalises saunas. Juba 10 minuti pärast hakkab higi voolama. Peale sauna ei soovitata end päris külma veega kasta, sest lihased on üpris tugevalt soojenenud.

Artikkel

Loe meie artiklit ajakirjas "Tennis" siin , ning "Sisustusweb"-i artiklit siin!

"Nurgakivi" 2017



Vaata ka FB lehele